Kolagen
Vrste kolagena
Ločimo endogeni in eksogeni kolagen. Endogeni je naravni kolagen, ki ga telo sintetizira, eksogeni pa je umetno ustvarjen in se uporablja v medicinske in kozmetične namene. Nekaj ključnih dejstev o kolagenu:
- Kolagen je prisoten po vsem telesu, največ pa ga je v koži, kosteh in vezivnem tkivu;
- nekatere vrste kolagenskih vlaken so močnejše od jekla;
- naše telo proizvaja kar 28 različnih vrst kolagena;
- proizvodnja kolagena upada s starostjo in izpostavljenostjo dejavnikom, kot sta kajenje in UV svetloba.
Uporaba kolagena
Ker se kolagen reabsorbira, kar pomeni, da se lahko razgradi, pretvori in absorbira nazaj v telo, je njegova uporaba vsestranska in primerna za različne medicinske namene. Pridobiva se lahko iz rastlinskih in živalskih virov. Najpogostejši so goveji, prašičji in morski viri.
Izdelki Man-up vsebujejo goveji kolagen oziroma bovine collagen, ki je sestavljen iz kolagena tipa I in tipa III. Omenjena tipa sta koristna za kosti in kožo, sta pomembna gradnika kit in veznih tkiv ter igrata ključno vlogo proti staranju. Poleg navedenih pozitivnih učinkov pa uživanje kolagena pripomore tudi k:
- rasti zdravih las in nohtov;
- elastičnosti kože;
- celjenju ran in opeklin;
- zmanjšanju simptomov osteoartritisa.
Da je uporaba kolagena tako vsestranska in učinkovita, pa dokazuje tudi študija iz leta 2019, ki je proučevala vpliv kolagena na staranje kože. Ugotovljeno je bilo, da je vsakodnevna uporaba kolagena prispevala k hidrataciji in elastičnosti kože.
Tvorba kolagena in zakaj ga uživati
Kolagen izločajo različne celice, predvsem celice vezivnega tkiva. Posledično ga najdemo v zunajceličnem matriksu – zapleteni mreži makromolekul, ki določa fizične lastnosti telesnih tkiv. V telesu poteka samodejna tvorba kolagena, ki ne potrebuje nobene substance za svoj začetek.
Ta proces samoproizvajanja pa se po 20. letu starosti upočasni. S starostjo telo proizvede manj kolagena. Posledično se strukturna celovitost kože zmanjša – postane suha in upadla, pojavijo se gube. Prav tako se zmanjša količina kolagena v sklepnem hrustancu in kitah ter v mišičnih vlaknih, ki postanejo manj prožna. Ženske doživljajo zmanjšanje sinteze kolagena drugače kot moški – do 60. leta starosti je upad proizvodnje kolagena manjši, po menopavzi pa je upad drastičen.
Preprečevanje izgube kolagena
Zauživanje kolagena v obliki prehranskih dopolnil zagotavlja telesu vir gradnikov lastnega kolagena, ki v našem telesu igrajo pomembno vlogo. Pri proizvodnji lastnega kolagena pa pomagajo tudi zdrava prehrana, aktivno gibanje in zauživanje naslednjih hranil:
- Prolin: aminokislina, prisotna v beljaku, mesu, siru, soji in zelju.
- Vitamin C: vitamin, prisoten v citrusih, jagodah, papriki in brokoliju.
- Baker: mineral, prisoten v školjkah, oreščkih in v rdečem mesu.
- Vitamin A: vitamin, ki se pojavlja v živilih živalskega izvora in v korenju ter drugi pisani zelenjavi.
Opazen dvig spolne moči
Močnejše
spolno vzburjenje
Intenzivnejši
orgazmi
Večja
samozavest v postelji